,

Op.Dr. Ahmet TUNA EREN

                                                                                                                                                                                                                                       Son zamanlarda özellikle Fransa'da çıkan PİP markasında, sanayi silikonları kullanıldı idialarıyla meme silikonlarının güvenilirliği yeniden tartışma konusu olmuştur. Meme silikonları uzun yıllardır kullanılmaktadır, vücuda zararlı olduğuna dairde herhangi veriye rastlanmamıştır. Ben kişisel olarak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı MENTOR marka silikonlar kullanmaktayım. bu konu ile ilgili sıkça sorulan sorular aşağıda verilmiştir.

'1. Etkilenen PIP / ROFIL implantlarda problem nedir?
Fransız üretici Poly Implant Prostheses (PIP) ve Hollanda şirketi Rofil düşük kalitede, endüstriyel ölçekte, silikon meme implantları üretip sattı. Bu ürünler mevcut diğer implantlara göre daha yüksek bir ruptür (yırtılma) oranına sahiptir. Yırtılma, çevresindeki dokuda silikon sızıntısı nedeniyle iltihabi reaksiyona yol açabilir.

2. Hangi implantlar problemlidir?
Etkilenen ürünler, 2001 yılından bu yana kullanılan PIP meme implantlarıdır. Bu implantlar, aynı zamanda Hollanda'da Rofil M-implant ve Almanya'da Rofil Medro adı altında piyasada yer almaktaydı. Etkilenen Rofil implantlar IMGHC-TX, MX-IMGHC ve IMGHC-LS olarak dizayn edilmiştir. 2001 yılından önce imal edilmiş, PIP ve ROFIL implantlarda da yırtılma oranının yüksek ve silikon sızıntı eğilimli olabileceğine dair, güçlü şüphe vardır.


3. Implantlarınızın hangi marka olduğunu nasıl anlarsınız?
Genellikle hasta, ameliyattan sonra, implantın kimlik kartından implantın markası, boyutu ve seri numarası hakkında bilgilere sahip olabilir. Cerrahın ismi ve implantasyon tarihi de kayıt altına alınmış olmalıdır. Eğer böyle bir kartınız yoksa, ameliyatınızı yapan cerraha başvurup kendi kayıtlarınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

4. İmplant kılıf yırtılması ve silikon sızıntı riski ne kadardır?
Fransız makamları tarafından yapılan son çalışmalar, PIP implantlar için %11,1 kadar bir risk ya da yırtılma oranı belirlenmiştir. İmplantların normalde, ruptür oranı %2 kadardır. PIP / Rofil implantların dayanıklılığının kabul edilen standartlara göre çok daha düşük olduğu düşünülmektedir.

5. Bir implantta silikon sızıntısı olura ne olur?
İmplantın dış kılıfında çatlaklardan, silikon sızıp vücuta girebilir. İlk olarak, silikon, koltukaltı lenf düğümlerinden lenfatik sisteme geçer. Oradan da çok nadiren organlara geçebilir. Bu tür endüstriyel silikon şiddetli enflamasyon, irritasyon ve bazı durumlarda efüzyona neden olabilir. Şimdiye kadar yapılmış çalışmalar temel alındığına, artmış kanser riski gösterilememiştir.

 
Tacettinveli mah. Tacettinveli blv. FARM Plaza kat:4 no:7 (Kayseri Göz Hastanesi yanı) Melikgazi / KAYSERİ T : +90(352) 225 45 50 - GSM : (0541) 775 0666
Copyright 2012 all right reserved Op.Dr. Ahmet Tuna Eren Rinoplasti Uzmanı
web tasarım medyatör
TurkFihrist :: Firmanızı ücretsiz ekleyin, ürün,ihale,alım,satım,bayilik ilanlarınızı ücretsiz yayınlayalım, web sitenizin reytingini artırın,sektör