,

Meme Estetiği

Meme Estetiği
MEME ESTETİĞİ

- Meme büyütme
- Meme küçültme
- Meme dikleştirme

MEME BÜYÜTME

Kadınlardaki vazgeçilmez unsurlardan biri olan memelerin küçük olmasıda en azbüyük olaması kadar problemdier. Son yıllarda gelişen cerrahi teknikler ve silikon implantlar bu ameliyatları oldukça popüler hale getirmiştir. Eskiden silikonlarda sadece dolgunluk aranırken, şimdi vucut şekli ile uyumluluğu, dayanıklılığı ve meme dokusu kıvamına ykınlığıda aranır hale gelmiştir. Artık kişiye özel silikonlar tasarlanmaktadır.

Meme altındaki katlantı yerinden çok küçük insizyonlardan girilerek yerleştirilen bu operasyonlar da, iz sorun olmaktan çıkmıştır. Meme dokusunun altına yerleştirildiği için süt kanallarına herhangi bir zarar vermemektedir. Uzun yıllar güvenle kullanılan bu protezler isteninildiği zaman da çıkarılabilmektedir.Ameliyat sonrası 1 günlük hastane istirahetinden sonra 2-3 günlük evde dinlenme yeterli olacaktır. Hissedilebicek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahat kontrol altına alınabilir.


MEME KÜÇÜLTME

Memeler kadınlığın vazgeçilmez unsurlarındandır. Hem estetik hem de dişilik sembolü olarak nitelendirilir. Güzel, uygun büyüklük ve dirilikte olan memeler kadınların estetik görünümüne önemli katkılarda bulunur. Harika bir olay olan annelikte ise bebeği besleyerek anne ve çocuğu arasında ilk ilişkinin kurulmasında yer alır.

Değişik nedenlerle normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme beden algısını ve özgüveni olumsuz etkileyebilmekte ve ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, omuzlarda sutyen izleri, meme altlarında pişik vb fiziksel rahatsızlık kaynağı da olmaktadır.

Operasyonda değişik teknikler kullanılır. Bu teknikler memenin büyüklük ve sarkma derecesine göre değişiklik gösterir. Meme küçültme operasyonlarında klasik ters T dediğimiz kesi meydana gelir.

Operasyon iyi ve tekniğe uygun olarak yapıldığında, meme başı çevresi ile vertikal yerleşimli iz belli belirsiz bir hal alır. Altta kalan iz ise meme dokusunun altında kalarak gizlenir. Meme küçültme operasyonlarında memede fark edilebilen iz oldukça nadir olarak görülür.


Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılır. 2-3 saat sürer. Ope rasyon sonrasında meme bandajlanır ve gerektiğinde doku altında kan birikimini önlemek için dren konulur. İlk pansuman 3 gün sonra yapılır. Dikişler operasyondan 14 gün sonra alınır..

Hastalar operasyonun ertesi günü rahatça dolaşabilirler.Operasyondan 2-3 gün sonra eve gidebilirler. Ağrı çok sınırlıdır. Operasyondan sonra 30 gün boyunca hastanın kavrayıcı sutyen kullanımı uygundur.

Meme küçültme operasyonundan hastalar genellikle ilk bakışta korkarlar.Çünkü bu operasyonu geçirenlere sorarlar. Onlar da operasyonu ve sonrasını abartılı bir şekilde anlatarak hastada korku oluştururlar. Hastanın bu durumu plastik cerrahı ile tartışarak değerlendirmesi ve operasyona yalnızca kendi iyiliği ve zevki için karar vereceğini bilmesi çok önemlidir. Hasta kendisi için bu operasyonu istiyorsa ve gerçekleştiriyorsa sonuçlarından o kadar mutlu olur ve operasyon sonrası dönemi de o kadar kolay ve rahat geçirir

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Süt Verme

• Süt bezleri ile meme başı arasındaki bütünlük kullanılan ameliyat tekniğine göre değişir. Bazı tekniklerde tüm süt kanalları kesilir ve süt vermek imkânsız hale gelirken, bazı tekniklerde meme başı altında bir miktar süt bezi ve kanalı korunur.

• Uygun olgularda süt bezleri daha az çıkarılır ve bu bezlerin içindeki yağ dokusu liposuction yöntemi ile alınarak bir küçülme sağlanır. Böylelikle süt verme şansı artırılır.

• Hiç ameliyat olmamış normal veya büyük memeler ile dahi süt verilemediği görülmektedir. Bu nedenle hangi teknik kullanılırsa kullanılsın kesin süt verme garantisi verilemez

Meme küçülme ve kanserle ilşkisi:

• Meme küçültme ameliyatı meme kanserine yol açmaz. Bilakis, meme dokusu kitlesi azaltıldığı için meme kanseri görülme ihtimali de azalmaktadır.

• Memeden çıkartılan fazla doku rutin olarak patolojik tetkike gönderilir; bu doku içinde gözden kaçan bir kanser dokusu var mı diye incelenir. Her 1000 meme küçültme ameliyatının 3-4 ünde bu şekilde henüz başlangıç aşamasındaki kanser saptanmakta ve uygun tedavi başlanmaktadır.

Meme Büyütme, Meme Küçültme, Estetik Meme, Estetik Göğüs, Meme Dikleştirme, Meme Estetiği, Göğüs Büyütme, Göğüs Küçültme ve Silikon konularında bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

MEME DİKLEŞTİRME

Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri arasında uyumsuzluk olabilir. Göğüs dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir Sorun göğüs dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık göğüsler ortaya çıkabilir.

Ameliyat

Estetik göğüs dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki göğüs dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Göğüs başı olması gereken yere getirtilir. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Hangi yöntemi uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Meme başı çevresinden kesi yapılarak bir göğüs dikleştirme ameliyatı uygulanırsa, meme başı etrafındaki iz daha belirgin olabilir. Diğer göğüs dikleştirme ameliyatlarında meme başı etrafında ize ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan 4-5 cm. uzunluğunda bir iz olabilir. Uygun hastalarda, sadece göğüs protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Bu takdirde ameliyat izi, sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. İz bırakmayan göğüs dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.

Ameliyat Sonrası

Estetik göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Ameliyat sırasında göğüs protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Göğüsler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Estetik göğüs dikleştirme ameliyatından sonra hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik göğüs dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş göğüsler uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir. 

Tacettinveli mah. Tacettinveli blv. FARM Plaza kat:4 no:7 (Kayseri Göz Hastanesi yanı) Melikgazi / KAYSERİ T : +90(352) 225 45 50 - GSM : (0541) 775 0666
Copyright 2012 all right reserved Op.Dr. Ahmet Tuna Eren Rinoplasti Uzmanı
web tasarım medyatör
TurkFihrist :: Firmanızı ücretsiz ekleyin, ürün,ihale,alım,satım,bayilik ilanlarınızı ücretsiz yayınlayalım, web sitenizin reytingini artırın,sektör