,

Botox, botoks

Botox, botoks
Botoks ile kırışıklık tedavisi

Botoks nedir?

Botoks yönteminde, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen botilinum toksin adlı madde kullanılır. Bu toksin laboratuvar koşullarında üretilmektedir. Bu yüzden belli dozlarda güvenle uygulanabilir. Botilinum toksini yedi tane (A-G) alt tipe ayrılır. Bunlardan botulinum toksin A tipi estetik amaçla kullanılmaktadır. Botoks kozmetik amaçla ilk olarak 1981’de kullanılmıştır. Botoks estetik amaçlı FDA onayını, kaş arası çizgilerini geçirmek üzere 1989’da almıştır.

Botoks kasları felç mi ediyor?

Botoks, sadece uygulama yapılan bölgedeki kasların daha az çalışmasını sağlayarak etkili olur. Yapıldığı bölge dışında vücudun diğer alanlarındaki kaslara etkili olmamaktadır.

Botoks yılan zehiri midir, insanı zehirler mi, yan etki olabilir mi?

Botulinum toksini halk arasında yanlış bir şekilde yılan zehiri olarak bilinmektedir. Botoks yılan zehiri değildir, bakteriden elde edilen tıbbi bir maddedir. Nörolojik hastalıkların tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer zehirleme özelliği olsa, özellikle felçli hastalarda çok yüzüksek dozlarda kullanılan botoksun yan etkilerinden haberdar olmamız gerekirdi.

Botoks yüzü şişiren bir yöntem midir?

Botoks yüzü şişirmez, botoks kasları durdurarak kırışıklığa mani olan bir yöntemdir. Bu sebeple dudakta gözde ve yüzde şişlik yapması mümkün değildir.

Botoksla kaşlarım çok kalkar mı?

Botoks sonrası kaş kalkması kişinin kas yapısıyla alakalıdır. Kaş üstündeki alın kaslarının kuvvetli olması ile ilgilidir. Botoks uygularken alın kasının bu fazla çalışan kısmına uygulama yapılması kaşların aşırı kalkmasını engeller. Kaşın doğal olmayan şekilde yükselmesini engellemek aslında çok kolay bir işlemdir.

Botoks sonrası yüzümde donuk, ifadesiz ve garip bir görünüm olur mu?

Botoks tedavisi yüz bölgesinde fazla çalışarak kırışıklığa neden olan kasları durdurur. Kaşını çatarak sinirli gözüken kişilerin kaş çatmasına mani olarak kişinin iyi gözükmesini sağlar. Göz etrafındaki kırışıklığı azaltarak yorgun ve yaşlı yüz ifadesini engeller. Yaşa bağlı olarak ve yerçekimi etkisiyle, yüzü aşağı çeken kaslarda kuvvetlenme, yukarı çeken kaslarda zayıflama olmaktadır. Botoks yüzü aşağı çeken kasları zayıflatarak yüz ve kaş sarkmasına engel olabilir. Bütün bunları yapmak için yüzdeki belli kaslara belli oranlarda botoks uygulaması yapılır. Bu konuda iyi eğitim almış ve tecrübeli bir doktor yüzdeki doğal ifadeyi bozmadan kırışıklıkları engeller, sarkmaları toparlayabilir.

Botoks yaptıran herkes birbirine mi benziyor?

Bu tamamen yanlış bir düşünce. Botoks yaptıran kişi kendine benzer üstelik 5-10 yıl önceki haline. Medyanın her türlü uygulamayı botoks olarak adlandırması bu efsaneyi yarattı. Medyada gördüğünüz benzer insanlar, yanlış ve çok fazla sayıda estetik müdahale ve ameliyat görmüş kişilerdir.

Botoks etki mekanizması nedir?

Botoks sinir-kas iletim siteminde proteinleri bağlayarak asetilkolin maddesinin salınımı engeller. Böylece botoks, çizgili kaslarda geçici olarak zayıflama yapmaktadır. Bu etki ortalama 3-6 ay sürer.

Botoks nasıl yapılır?

Botoks flakonlarda toz halinde bulunur. Belli miktarlarda doktorun yaklaşımına göre ve markasına göre serum fizyolojikle sulandırılır. Bu serumdaki botolinum toxin maddesi çok küçük miktarda,  kas içine enjekte edilerek, kırışıklıklara neden olan kasların rahatlaması sağlanır. Böylece ciltteki kırışıklıklar kasların rahatlaması ile ortadan kaybolur. Botoks tedavileri en fazla 5-10 dk. sürer. Tedavi etkinliği 4-8 ay devam eder. Tekrar edilen uygulamalar ile daha kalıcı sonuçlar sağlanır.  

Botoks uygulama yerleri nelerdir?

·         Göz çevresi kırışıklıkları

·         Alın ve kaş arası mimik kırışıklıkları

·         Dudak çevresi kırışıklıkları

·         Boyun bölgesi kırışıklıkları

·         Burundan ağıza doğru inen nazolabial çizgi

·         Dudak kenarından çeneye doğru inen çizgiler

·         Yanak sarkmaları

·         Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemeleri

Botoks ne zaman ve niye yaptırmalıyım?

Eğer göz çevreniz genç yaşlardan itibaren gülerken aşırı kırışıyorsa, konuşurken veya bir şey okurken sürekli kaş çatma hareketi yapıyorsanız, alın çizgileriniz çok belirginse, kaşınız düşükse, yüzünüzde sarkmalar yeni başladıysa botoks yaptırabilirsiniz.


Tacettinveli mah. Tacettinveli blv. FARM Plaza kat:4 no:7 (Kayseri Göz Hastanesi yanı) Melikgazi / KAYSERİ T : +90(352) 225 45 50 - GSM : (0541) 775 0666
Copyright 2012 all right reserved Op.Dr. Ahmet Tuna Eren Rinoplasti Uzmanı
web tasarım medyatör
TurkFihrist :: Firmanızı ücretsiz ekleyin, ürün,ihale,alım,satım,bayilik ilanlarınızı ücretsiz yayınlayalım, web sitenizin reytingini artırın,sektör