,

Erkeklerde Meme Küçültme

Erkeklerde Meme Küçültme
Jinekomasti erkek memesinin normalden fazla büyümesidir.Ergenlik çağındaki erkek bireylerde göğüslerde büyüme veya hassasiyet görülebilir.Bazen tek göğüste olabildiği gibi bazen iki göğüste de görülebilir.Göğüs büyümesi normal süreçte birkaç yıl içerisinde kendiliğinden geçer.Geçici olması beklenen bu durum bazı sebeplerden dolayı kalıcı hale gelirse bu probleme Jinekomasti adı verilmektedir.   

Jinekomasti sebepleri   
Meme dokusu, genetik olarak belirlenen çeşitli hormonlar ve biyolojik etmenlerin etkisiyle gelişmektedir. Başta östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusu yönetiminde etkilidirler. Erkeklik hormonu da östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini  engellemektedir. Ergenlik çağında görülen jinekomastinin temelinde bu hormonların meme dokusuna etkisi arasındaki dengesizlik yatmaktadır. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki jinekomasti, çeşitli  tümörler ve kullanılan ilaçlardan dolayı görülebilir. Bununla birlikte erişkin jinekomastinin büyük çoğunluğunda belirli bir neden yoktur. Ayrıca, jinekomastiye yol açan bazı özel durumlar da vardır. Bunlar arasında: Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, gibi sebepler jinekomastinin sebepleri arasında gösterilebilir.   

Uygun adaylar   
Jinekomastiyi düzeltme ameliyatı her yaştaki sağlıklı erkeklere uygulanabilir. Ameliyat için en uygun adaylar, vücudunun yeni kontürlerine göre şekillenecek sıkı ve esnek bir cildi olanlar erkeklerdir. Göğüs büyümesi problemini ilk önce, egzersiz ya da diyet  ile düzeltmeye çalışmamış obez ya da aşırı kilolu erkekler için jinekomasti ameliyatı önerilmez. Alkollü içecekler tüketen ve marihuana kullanan kişiler de ameliyat için uygun adaylar olarak düşünülmezler. Kullanılan bu maddeler anabolik steroidlerle birlikte jinekomastiye yol açabilirler. Bu yüzden, bir seçenek olarak ameliyatı düşünmeden önce hastalara göğsün küçülüp küçülmeyeceğini görmek için bu durumların olup olmamasına dikkat edilmesi gereklidir.   

Ameliyat   
Doktorunuzla ilk görüşmeniz çok önemlidir.Bu muayene esnasında doktorunuza geçirmiş olduğunuz herhangi bir operasyon varsa bu operasyonları bunun yanında da kullandığınız ilaçlar hakkında tam bilgi vermeniz gereklidir.Doktorunuz ameliyata hazırlık aşamasında yeme içme düzeniniz,vitamin veya ilaç alımı hakkında bazı talimatlarda bulunacaktır.Sigara kan dolaşımını azaltır bu nedenle sigara içiyorsanız ameliyattan 2 hafta öncesinden itibaren iyileşme süreci bitene kadar sigara içmemeniz faydanıza olacaktır.Jinekomasti ameliyatı ortalama olarak 1.5 -2 saatte tamamlanmaktadır.   

Ameliyatınız genel anestezi ile yapılmaktadır.Ameliyattan sonra birkaç gün boyunca hafif ağrılarınız olabilir bu ağrılar verilen ilaçlarla giderilmektedir.Ameliyat sonrası şişlikleriniz birkaç hafta içinde geçmiş olsa da tam olarak ameliyat etkisinin gitmesi için 3 ay civarında beklemek gereklidir. Dikişler, ameliyatı takiben genellikle 1 ya da 2 hafta içinde alınacaktır.     

Cerrahınız, bir ya da iki hafta boyunca cinsel ilişkiden ve üç hafta boyunca ağır egzersizlerden uzak durmanız faydanıza olacaktır. En az dört hafta boyunca, göğüs bölgenize darbe alma riski içeren iş ve sporlardan uzak durmanız gereklidir.

Tacettinveli mah. Tacettinveli blv. FARM Plaza kat:4 no:7 (Kayseri Göz Hastanesi yanı) Melikgazi / KAYSERİ T : +90(352) 225 45 50 - GSM : (0541) 775 0666
Copyright 2012 all right reserved Op.Dr. Ahmet Tuna Eren Rinoplasti Uzmanı
web tasarım medyatör
TurkFihrist :: Firmanızı ücretsiz ekleyin, ürün,ihale,alım,satım,bayilik ilanlarınızı ücretsiz yayınlayalım, web sitenizin reytingini artırın,sektör